2010. január 31., vasárnap

Freude auf den Frühling

Noch ist der Winter im Land, aber die Freude auf das kommende Frühjahr ist riesengroß.Bald ist die Zeit in der die Bäume uns den Frühling wieder anzeigen. Deshalb ein Gruß an die Ungarischen Bonsaifreunde mit einem Blauregen, Acer dissectum und einer Taxus cuspidata.
Mehr über mich und meine Bäume in meinem Blog
http://juppsbonsaiblog.blogspot.com/
Grüße aus Rockenberg/Hessen/Deutschland Jupp (Josef Pfeffer)


Fordítás:
Még tél van, de óriási a kedv az eljövendő tavaszhoz. Mindjárt itt az idő, amikor a fák újra megmutatják nekünk a tavaszt. Ezért küldöm üdvözletem a magyar bonszájbarátoknak egy Wisteria, Acer dissectum és egy Taxus cuspidata kíséretében.
Többet megtudhatsz rólam és a fáimról a blogomban:
http://juppsbonsaiblog.blogspot.com/
Üdvözlet Rockenbergből (Hessen/Németország) Jupp (Josef Pfeffer)

(Fordította : Jóna Judit)


Taxus cuspidata

Acer dissectum

Blauregen/Wisteria

2010. január 17., vasárnap

Időszerű - bonsai tél




Javában benne járunk a télben,és ilyenkor jól jöhet a kezdő bonsaitulajdonosoknak pár jó tanács!

A szobabonsaiokkal kezdeném, mert ez a legproblémásabb.

Az üzletben szobabonsainak árult fáról derül ki télen,hogy nem szobabonsai! (sajnos semmilyen tájékoztatást nem adnak.)
Csak a trópusi fákat tarthatjuk 20 fokon, ilyenek a ficus-félék, sagaretiák stb. Örökös szabály: minél melegebb hőmérsékleten tartjuk a fát, annál több (nap) fényre van szüksége. Mivel télen a mi klímánkon kevés a nappali órák száma (az is a legtöbbször borús) pótvilágítás szükséges az egészséges fejlődéshez. Mindenféleképpen ablak közelében helyezzük el őket, ügyelve arra, hogy a fűtőtest melege ne érje, és szellőztetésnél a beáramló hideg levegő ne a fára zúduljon. Ezen felül a locsoló víz is szobahőmérsékletű legyen. Napsütéses időben adjunk gyenge tápoldatot is , mert ezek a fák állandó fejlődésben vannak.

A mediterrán jellegű fákat is szobabonsainak árulják, pedig nem azok !

Ilyenek a kínai szilek, azaleák, ezercsillagfácska, kínai fagyal, mirtusz, gránátalma stb.
Ezek a fák télen nyugalomban vannak. A növekedésük leáll, egyes fajok lombjukat vesztik, viszont vannak amelyek 30-50% -ban megtartják. Tapasztalatlan tulajdonosok ilyenkor esnek kétségbe, hogy tönkremegy a fájuk, pedig csak a természetes folyamat játszódik le bennük.
Elhelyezésük a legproblémásabb, mert egy lakótelepi lakásban, nem igen van fűtetlen hely.
Egészséges tartásukhoz ez nélkülözhetetlen. Megfelelő egy lépcsőház, veranda, télikert stb, egy a lényeg, 10 fok fölé ne emelkedjen a hőmérséklet. A fényellátottságnak jónak kell lennie, főleg a lombbal rendelkezőknél (azaleák, mirtuszok stb) Ezek a fajok inkább 10 fok körül telelnek a legjobban, a kínai szil, gránátalma inkább 0-5 fok körül. Tápoldatra nincs szükség, viszont rendszeres locsolásra igen, mivel a hideg levegő rendkívül száraz. Túlöntözést kerüljük, és lehetőleg lágy vizet használjunk.


A szabadföldi- fagytűrő- bonsaiok teleltetése a legegyszerűbb.

A mi klímánk is négy évszakos,- és nagyon sok az őshonos bonsai fa- ami ezeknek a fáknak az ideális. Tél a nyugalom, a pihenés időszaka. Ez csak látszólag van így, mert az örökzöldek lassabban, de élnek, lélegeznek. A lombjukat vesztett fák is élnek, csak lassabban. (Jól látható, hogy a hó mindig a törzs körül olvad el először)
Amire vigyázni kell : Nincs hótakaró, és a hőmérséklet -10fok alá megy! Takarni kell, mindenképpen - földbe ásni, forgács, kéreg, tőzegtakarás bármi - csak ne legyen szabadon! Ügyeljünk a szeles napokra is mert nagyon szárazzá teheti a bonsai földjét. Amikor a hőmérséklet + tartományba lép locsolhatunk: max 10fokos lágy vízzel.
Fontos még a hőmérséklet ingadozását megemlíteni, mert - szerintem - ez a legnagyobb kihívás. Sokszor előfordul, hogy januárban egész hónapban hideg van, és február elején 3 hétre is felmelegszik az idő 10 fok fölé. Ilyenkor a fákban intenzíven elindul a nedvkeringés. Amikor újból beköszönt a fagy, ez e nedv megfagy, és szétroncsolja a fa sejtjeit- fagykár keletkezik-. Sajnos a kár mértékétől függően egy-egy ág, súlyosabb esetben a fa pusztulásához vezet.
Célszerű ilyenkor áttelepíteni őket kevésbé, hőingadozásnak kitett helyre.

Az így teleltetett bonsaifákra jó állapotban köszöntenek a tavasz első meleg sugarai, melyek az örökös megújulást hozzák.

Bartusek László

2010. január 8., péntek

Mit jelent kezdőnek lenni? 02

… tehát megvettük a kis fát… ezután mi a teendő vele.




Tudni kell ezekről a boltban vett fákról hogy honnét is származnak. Legtöbbje Kínából származik, ahonnét Hollandián keresztül eljut a mi boltjainkba. Persze azért nem mind Kínából érkezik, vannak Hollandiában olyan bonsai -kertészetek, amelyek maguk állítják elő és nevelik a kis fákat. A Kínából származó fák általában edény nélkül érkeznek meg Hollandiába, az edények külön vannak importálva, és utána be vannak ültetve bonsai edényekbe. Legtöbb esetben az ültető közeg (a föld) nem megfelelő a bonsai termesztésre. Tehát első lépésünk átültetni a fácskát egy olyan közegbe, ami megfelelő a célra. Na, ilyenkor már kezdődnek a problémák, tudniillik nem minden fajtának egyformák az igényeik. Mindenesetre azt kell szem előtt tartani, hogy az új közeg jó vízáteresztő legyen …
Hogy lehet ezt elérni?
Az új hullám azt, diktálja, hogy minél kevesebb organikus anyagot használjunk. Én személy szerint 70% durva éles sódert és 30% tőzeget keverek össze. Ez nálam egy univerzális keverék, persze lehet használni egyéb anyagokat is például Akadamat, Kanumat stb.

Maga az átültetés…

Egy kezdőnek, aki még nem végzett soha átültetést, nehéznek és borzalmasan ijesztőnek tűnhet, hisz némely esetben nem is kevés pénzt adott a kis fáért, (vagy álszentség nélkül mondható, hogy kedveli a kis fát). Fél megpiszkálni a fát, fél attól, hogy hozzá nyúljon a gyökérhez, nehogy valami baj érje a fát. Ez indokolatlan félelem! Egy helyesen elvégzett munka nem tesz kárt a fában.
Tehát hogyan is kezdünk neki…
Általában az edény, amit vettünk, megfelel a továbbiakban is a fa tartására, nem kell nagyobbra cserélni, csak ritka esetben, ha ki nőtte már a fa az edényt. Egy mallsainál ez a veszély nem áll fenn.
Mire van szükségünk…
- a régi vagy egy új edény
- a fentiekben említett ültető közegre
- egy darab drótra
- egy éles olló
- egy patent fogó
- egy evő pálcika
Óvatosan kivesszük a kis fát az edényből, (általában ez könnyen megy), ha mégsem akkor körbe vágjuk, az edény szélénél a földet egy késsel vagy egy evőpálcikával fellazítjuk.
Az evő pálcikával meg szabaditjuk a gyökérzetet a régi földtől, ha a föld kemény, akkor egy erős vízsugár alatt mossuk le a régi földet. A teljes föld eltávolítás csak a lombhullatókra érvényes, a fenyőfélékről soha semmi esetben sem szabad eltávolítani teljesen.
Vizsgáljuk meg a gyökereket és a netán fekete elrothadt gyökereket az ollóval távolítsuk el. Általában minden átültetéskor 1/3 a gyökérzetet el kell távolítani.
Állandóan arra kell ügyelni, hogy a gyökér csomag ki ne száradjon, időnként locsoljuk vízzel.
Minden bonsai edénynek van egy lyuk vagy több is az alján, ezek a víz elvezetésére szolgálnak vagy a kis fa kikötésére az edényben. Egy darab bonsai drótot áthúzunk két lyukon, hogy a két vége kint legyen az edényből. A lyukakra egy védő háló darabot helyezünk.
A tál aljára, kb. 2 cm vastagságban nagy szemcséjű kavicsot helyezünk, ez védi az elvezető lyukak eltömítését.
A megkevert ültető közegből csinálunk egy kis dombot arra a helyre ahová kerül majd a gyökér csomag, ráhelyezzük és gyengén mozgassuk bele a növényt, s a dróttal kössük ki. A kikötés nagyon fontos, ugyanis az elkövetkezendő időben a begyökeresedéshez a fa nem szabad, hogy mozogjon.
Rá szórunk a közegből és egy evőpálcikával jól bedolgozzuk a gyökerek közé is.
A közeget addig pótoljuk, ameddig felérünk az edény szája alá egy cm-re.
A gyökérzet 1/3- nak eltávolításával ügyelnünk kell arra is, hogy a lombozatból is arányosan, el kell valamennyit távolítani. Az átültetés alkalmas arra is, hogy forma tartó metszést végezzünk.
Egy kiadós locsolással be is fejeztük az átültetést, persze még hátra marad meg pucolni az edényt.

A következő képekkel szeretném ábrázolni, lépésről lépésre az egész műveletet.
A képeket Nico barátom készítette egy olajfa átültetése alkalmával, és bocsátotta rendelkezésemre.


Az alany egy Olea europaea var. silvestris

... a talaj fellazítása

... a gyökércsomag

... a gyökércsomag megpucolva és megmosva a régi talajtól


... ezen a felvételen látszik mennyire van meg nyírva a gyökércsomag

... sóder

... akadama

... ebben az esetben sóder és akadama keveréke volt használva

... a durva vízlevezető kavics réteg és a kikötő drótok elhelyezése

... a kis domb, amire a növény lesz ráültetve

... a beültetés és a növény kikötése


... az ültető közeg elhelyezése a tálban

... a már kész munka
Remélem segít valamit ez a kis munkafázis leírás.
... a folytatás következik

Popan Vasile (Laci)

2010. január 6., szerda

PAPP SÁNDOR A NOELANDERS TROPHY XI



Helló Bonsaiosok és bonsai kedvelők!
Nagy örömmel írom blogomra,hogy a 2010 es 11. NOELANDERS TROPHY-ra elfogadták regisztrációmat. Idő hiány miatt ebben az évben csak négy bonsait tudtam,csak pályázni.
A regisztrációs lapon több adatot is fel kellett tüntetni,mint például a bonsai stílusa,a tál gyártmánya,a növény beszerzése, itt gondolok arra hogy YAMADORI, vagy IMPORT növény,készítője vagy aki alakította,magassága stb. A nemzeti 2009 es BONSAI SHOW ra több növényt is felkészítettem így egy kicsit "könnyebb" dolgom volt. A nemzeti show on örökzöld kategóriában díjas fát is regisztráltam,Noelanders úr e bonsai mellett tette le voksát,hogy meghívja kiállítására. A válasz e-mailben jelezték,hogy idén is nagyon sokan regiszráltak és erős volt a mezőny ezért is nagy öröm számomra,hogy elismerték munkánkat. A kiállítás berendezése január 21.én lesz egy belgiumi kisvárosban Brüsszeltől 80 km re. A demonstrációt WALTER PALL (Németország),DAVID BENAVENTE (Spanyolország) és BOON MANAKITIVIPART (Usa) végzi. Az új bonsai tehetségek is bemutatják tudásukat demonstrációval itt Gianfranco Rossi (Olaszország),Milan Kardisek (Csehország),Dirk Dabringhausen (Németország) lép fel a porondra.Idén külön kiállítási részleg lesz a KIFU méretü fáknak,mi is ebben a részben veszünk részt. A SUISEKI kiállítási egységet WILLI BENZ neve füszerezi meg! A vásárlási lehetőséget is megadják így majd lehet vásárolni fantasztikus tálakat JOHN PITT től,vagy esetleg növényt ISABELIA tól. A TROPHY vasárnap este 6 ig tart. Érzésem szerint idén is csodálatos fák lesznek kiállítva európa javából. Íme egy kis ízelítő az előző kiállításból: http://www.bonsaicafe.be/Noelanders%20Trophy%20X%202009-eng.html

És íme a magyar bonsai ami látható lesz a XI.NOELANDERS TROPHY n!

Forrás: Papp Sándor Bonsai Blog


Ui: GRATULÁLOK SÁNDOR!

HIRTH JÁNOS